مدیر سمی  را چگونه مدیریت کنیم ؟

حتما همه ما تجربه کار با مدیر سمی رو داشتیم و یا هنوز هم داریم. مدیران قلدری که سعی میکنند با زورگویی و زیاده خواهی دیگران رو تحقیر کنند. این مدیران ممکن است رفتارهای مختلفی داشته باشند. کنایه آمیز صحبت کردن، تیکه انداختن به کارمندان، وارد حریم خصوصی کارمندان شدن، غیبت و بدگویی کردن پشت سر کارمندانشون و خیلی رفتار های ناراحت کننده دیگر.

این رفتار های نامناسب این مدیران ممکن است فقط منجربه نتایج بد سازمانی نشود، بلکه زندگی فردی کارکنان را هم تحت تاثیری قرار دهد. بر اساس پژوهش های منتشر شده در مجله کسب و کار هاروارد، رفتارهای سمی مدیران به بالارفتن استرس، گرایش به اعتیاد، تعارض های مختلف خانوادگی و عوارض جسمی مختلف منجر شود.

مدیر سمی در سازمان

بر  اساس پژوهش های انجام شده بر روی سازمان هایی با مدیران سمی، اولین قدم برای کم کردن این رفتار ها، واضح و مستقیم صحبت کردن با این مدیران است. ممکن است این مدیران هرگز رفتارهای که انجام میدهند را نا درست ندانند، بنابراین وضع قوانین و مقررات واضح برای جلوگیری از رفتارهای سمی در سازمان بسیار اهمیت دارد. وجود نظام های ارزیابی عملکرد واقعی و مشخص کردن انتظارات رفتاری و عملکردی در سازمان ها به کاهش این رفتارها در سازمان منجر می شود.

اگر شما تحت تاثیر مدیر سمی قرار دارید باید اولین کاری که انجام میدهید این باشد که اعتماد به نفس تان را بالا نگه دارید. هیچ کسی اجازه ندارد با کنایه آمیز صحبت کردن، قلدری، بد اخلاقی و عدم قدر شناسی شما را تحقیر کند. برای اینکه در تله مدیر سمی قرار نگیرید، سعی کنید تا حد ممکن با این مدیران به صورت کمی صحبت کنید، مدیران سمی با به کار بردن واژه های کیفی و مبهم تلاش میکنند تا برچسب هایی به شما بچسبانند، مثل اینکه همه از تو شکایت دارند، همه کارهایت را بی دقت انجام میدهید، هیچ کسی نمی تواند با تو کار کند و … در پاسخ شما بگویید در شش ماه گذشته فقط یک مشتری از من شکایت کرده است. تمام کارهایی که باید انجام میدادم را درست انجام دادم و … .

به هر حال در همه جا ممکن است افراد سمی در مسیر زندگی مان قرار بگیرند این ما هستیم که به چه کسانی اجازه انجام چه رفتارهایی را میدهیم.

در این ویدیو درباره مدیران سمی صحبت کردیم. 

 

 

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *