رزومه نویسی بدون سابقه کاری ممکن است؟!

ما در مرکز مشاوره شغلی و کاریابی کارآزموده مراجعان زیادی داریم که برخی از آنها سابقه کاری ندارند و همیشه از ما سوال می پرسند که وقتی سابقه کار نداریم در رزومه مان چی بنویسیم.

هدف اصلی رزومه نشان دادن توانایی ها و مهارت های شغلی شماست. اغلب رزومه برای نوشتن سوابق شغلی به کار گرفته می‌شود در حالی که رزومه با هدف نشان دادن و بیان نوشتاری توانایی های هر فرد است. سوابق توانایی های فردی در سوابق شغلی نشان داده می شود ولی توانایی های فردی تنها در سابقه شغلی خلاصه نمی شود.

همینطور باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از افراد فعالیت های داوطلبانه شان به عنوان سابقه شغلی محسوب نمی کنند در حالی که برای بسیاری از کارفرمایان همین دارا بودن سوابق کاری داوطلبانه می تواند سابقه شغلی محسوب شود. وقتی فردی تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده است یا بازه زمانی طولانی شاغل نبوده است و یا به هر دلیلی سابقه کاری ندارد در رزومه اش باید به توانایی ها و مهارت هایی که دارد اشاره کند.

وقتی از مهارت ها در رزومه صحبت میکنیم نه به معنی مهارت های تخصصی اش بلکه به معنی مهارت های عمومی مثل ارتباط بین فردی، مسئولیت پذیری، نظم و انضباط فردی و …. و یا عضویت در انجمن های علمی و مخصوصا انجام کارهای داوطلبانه و به عبارت دیگر هر چیزی که نشان از توانایی شما برای انجام کار دارد.
بسیاری از کارفرماها به دنبال افرادی هستند که مهارت های عمومی و ارتباطی خوبی دارند و مهارت های تخصصی را در زمان کار آموزش خواهند داد. این جمله معروف را خیلی شنیده ایم که شخصیت را استخدام کنید و مهارت ها را آموزش دهید. بنابراین نگران نداشتن سابقه کاری نباشید. مهارت ها و توانایی هایتان را بنویسید.

پس رزومه نویسی بدون سابقه کاری ممکن است و اگر نمیدانید چه مهارت هایی دارید که در رزومه باید نوشته شود، مشاوران کارآزموده در کنار شما خواهند بود. ما باور داریم که توانایی های شما مانند کوه یخی است که شما فقط قسمت بیرونی آن را میبینید در حالی که با مشاوره شغلی و کمک گرفتن از تسهیلگران شغلی کارآزموده می توانید بخش بیشتری از این کوه یخ را بشناسید.

به نظر شما مهمترین مهارتی که به صورت عمومی در رزومه افراد تازه کار باید قرار داشته باشد چیست؟

در شبکه های اجتماعی و اینستاگرام کارآزموده را دنبال کنید.

ارسال دیدگاه