درآمد رشته موسیقی چقدر است؟ به مناسبت روز جهانی موسیقی ناشناخته

جذابیت موسیقی ناشناخته اگر بیشتر از موسیقی شناخته شده نباشد حتما کمتر نیست. این روز به همت آقای پارتیک گرنت بنیانگذاری شده بود، موسیقدان و نوازنده مطرح نیویورکی. سوال مهم این است که آیا با شرایط امروز می توان موسیقی را به عنوان حرفه اصلی انتخاب کرد؟ برای زندگی، کسب درآمد یکی از اصلی ترین فاکتور های اشتغال است. برای درآمد زایی در زمینه موسیقی چه کنیم؟

ما با آوای موسیقیایی کیهانی چشم به جهان گشوده ایم. برای بعضی افراد این آوای موسیقیایی به حدی قوی است که رسالت خودشان در این جهان را در این زمینه میدانند. ولی در ایران و برای ما که در زمینه های موسیقی دستور العمل ها و قوانین محدود کننده بسیاری وجود دارد آیا واقعا تحصیل در این رشته و حرفه ای شدن در این زمینه می تواند مناسب باشد؟

مدل های درآمدی در رشته موسیقی

با توسعه ابزارها و در دسترس بودن محتوای رایگان درآمد کسانی که از تولید محتوای اختصاصی امرار معاش میکردند به خطر افتاد. در اروپا و امریکا این اتفاق خیلی به سرعت افتاد و مدل درآمدی موزیسین ها تغییر کرد. اگر چه درآمد از فروش آلبوم های موسیقی با در  اختیار گذاشتن رایگان آنها کم شد ولی درآمد از زمینه های حاشیه ای افزایش پیدا کرد. یعنی موزیسین ها از موسیقی برای جذب افراد مختلف کمک میگرفتند و رسانه های مختلف از این حضور افراد در یک جا برای تبلیغ خدمات و محصولات خود کمک میگرفتند. این مدل درآمدی یک حالت برد برد برای هم موزیسین ها و هم کسب و کارها بوجود آورد.

در ایران هم همین اتفاق افتاده است. اسپانسر شدن کسب و کارهای مختلف برای آلبوم های موسیقی روش درآمدی خوبی است که به کار گرفته می شود. اگر چه درآمد رشته موسیقی در ایران نسبت به کشور های دیگر پایین است ولی توجه به درآمد زایی از مدل های مختلف و حاشیه های مختلف می تواند گزینه بسیار مناسبی برای موزیسین ها باشد. پس برای کسب در آمد از رشته موسیقی باید مدل های مختلف درآمدی را در نظر داشته باشید.  خوشمان بیاید یا نیاید تبلیغ گرفتن از صاحبان کسب و کارهای مختلف، اصلی ترین محل درآمد متخصصان موسیقی است.

برای مشاوره شغلی با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه