کارمندی یا خوداشتغالی ؟! به مناسبت روز کارمند

سالها از زمانی که تیلور مدیریت علمی را برای توسعه کارخانه ها پیشنهاد داد میگذرد. اصول مدیریت علمی هنوز هم در بسیاری از سازمان ها و دولت ها بدون در نظر گرفتن معایب آن اجرای می شود. در روش علمی مدیریت تیلور بروکراسی و تقسیم وظایف برای بهتر انجام دادن کارها اولین قدم بود. یعنی در روش مدیریت عملی بسیاری از افراد از بین کارمندی یا خوداشتغالی ، کارمندی را انتخاب میکردند و در چارچوب های تعیین شده سازمانی حرکت میکردند.

ولی هر چه زمان جلوتر رفت و البته رشد و توسعه ابزارهای مختلف مبتنی بر فناوری روش های مدیریت دیگری را می طلبید. چند سالی می شود که تب کارآفرینی و خود اشتغالی داغ تر شده است. آلان سوال برای بسیاری از ما این است کارمندی یا خوداشتغالی؟

نسل z یا متولدین دههه های اخیر تمایلی به تبعیت از قوانین کارمندی ندارند. این افراد مثل بسیاری از ما تمایل دارند که ساعت خواب و بیداری، ساعت کار و ساعت استراحت شان را خودشان برنامه ریزی کنند. این نسل با به کارگیری ابزارهای جدید دوست دارد که هر کاری را با نوآوری و سرعت بیشتری انجام دهد.

اگر شما هم تمایل دارید که خود اشتغالی را شروع کنید باید بدانید که راه سختی در پیش دارید. خود اشتغالی یا فریلنسری پیش نیاز هایی دارد که باید آن را یاد بگیرید و یا در خود تقویت کنید.

باید های خود اشتغالی

برای خود اشتغالی لازم دارید که برنامه ریزی بسیار دقیق تری از کارمند ها داشته باشید. این برنامه ریزی را خودتان باید برای خود انجام دهید. این یعنی شما باید منبع کنترل درونی داشته باشید. یعنی نباید منتظر باشید که دیگران برای شما تصمیم بگیرند و به شما برنامه بدهند.

دومین شایستگی افراد خود اشتغال شبکه سازی است. افراد خود اشتغال به صورت مستمر در حال شبکه سازی هستند. باید به صورت مستمر دوستان و آشنایان کاری خود را توسعه دهید. در برنامه های کاری شرکت کنید. از بقیه بپرسید و همیشه در جمع های مرتبط با حوزه کاری خود حضور داشته باشید.

میثم زرگرپور که یکی از افراد خوداشتغال بسیار موفق است در مصاحبه اش به مناسبت تولد پادکست 10 صبح به خوبی توضیح میدهد که برای شبکه سازی چقدر همیشه وقت میگذارد.

سومین شایستگی شغلی افراد خود اشتغال به روز نگه داشتن دانش و توانایی و تمایل به یادگیری مام العمر است. شما اگر تمایلی به یادگیری چیز جدید ندارید هرگز و هرگز در خود اشتغالی موفق نخواهید شد.

فریلنسری یا خود اشتغالی اگر چه از بیرون بسیار جذاب است ولی چالش ها و محدودیت هایی دارد که باید آن را در نظر بگیرید. اگر این شایستگی های شغلی را در خود تقویت نکنید و برنامه توسعه فردی نداشته باشید قطعا شکست خواهید خورد.

برای انتخاب کارمندی یا خوداشتغالی و  تدوین برنامه توسعه فردی مبتنی بر شایستگی های شغلی با مشاوران شغلی کارآزموده تماس بگیرید.

ما در طی کردن مسیر حرفه ای تا رسیدن به رشد حرفه ای در کنار شما هستیم.

ارسال دیدگاه