آزمون MBTI

مطمئناً شنیده‌اید که مردم در بازار شغلی در مورد آزمون شخصیت بریگز صحبت می‌کنند و آن را یک آزمون عمومی در فرآیند کسب دانش می‌نامند. ایزابل بریگز و مادرش, کاترین بریگز, یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سیستم‌های شخصیت را در سال ۱۹۶۰ معرفی کردند. آزمون MBTI یک سوال و پاسخ است که در آن فرد به سوالات  روان سنجی پاسخ می‌دهد و در نهایت نوع شخصیت, نقاط قوت و ضعف, و همچنین اولویت‌های شخصی فرد  مشخص می شود.این آزمایش بر پایه تئوری‌های شخصیت روان‌پزشک سوییسی، دکتر کارل یونگ، و همچنین مشاهدات ایزابل بریگز و مادرش است که آن را به طور گسترده در تست شخصیت در دنیا مورد استفاده قرار می‌دهد. این مقاله یک مرور کلی از آزمون MBTI است که شما می‌توانید آن را تجربه کرده و برنامه‌ریزی و توسعه شغلی خوبی را تجربه کنید.با گرفتن آزمون شخصیت MBTI، اطلاعات و نشانه‌های جالبی درباره خودتان و نحوه برخورد شما با محیط پیدا خواهید کرد و شما می‌توانید شغلی را انتخاب کنید که مناسب شخصیت و نوع رفتار شما باشد.

برای شرکت در انواع آزمون های روانشناختی حرفه ای با کارآزموده همراه باشید.

آزمون آنلاین MBTI  چیست؟

در نظریه یونگ, هشت الگوی رفتار انسانی معرفی شد. بری گز و مایرز در مورد این الگوهای ذهنی ایده‌های خود را مطرح کرده و در نهایت نقش خود را در مفهوم‌سازی و توصیف انواع شخصیت در آزمون MBTI بکار گرفتند.

نظریه کارل از تشخیص الگوهای رفتاری در سال ۱۹۲۰ معرفی شد و پس از آن ایزابل مایرز به اتمام رسید و آن را در قالب آزمایشی MBTI ۱۹۶۲ به چاپ رساند. تخمین زده می‌شود که بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان هر ساله این تست را انجام می‌دهند و از آن برای شخصیت استفاده می‌کنند. شرکت‌ها همچنین از این تست برای شناسایی ویژگی‌های شخصیتی و بهبود عملکرد انسان استفاده می‌کنند.

آزمون بریگز، یک نوع ارزیابی است که در آن شخصیت فرد مطابق با چهار معیار اصلی مورد بررسی قرار می‌گیرد که در آن هر حرف مربوط به یک اولویت خاص شخصیت یا گرایش است. این معیارها درون گرا یا درون‌گرا، شهودی یا حسی، ادراکی یا قضاوتی، و در نهایت احساسی و یا منطقی هستند.این تست شامل ۹۳ سوال است و معمولاً حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. هیچ پاسخ غلط یا غلط در تست MBTI وجود ندارد. افرادی که قصد دارند این آزمایش را انجام دهند معمولاً از آن‌ها خواسته می‌شود بدون هیچ تاثیری به سوالات پاسخ دهند.

همانطور که گفتیم، این آزمایش چهار گروه اصلی شخصیت را نشان می‌دهد، که در کل این دسته‌ها شانزده نوع شخصیت را تشکیل می‌دهند. تئوری پشت تست بریگزر و مایرز براساس این واقعیت استوار است که جمعیت جهان از این ۱۶ نوع شخصیت تشکیل شده‌است.سازندگان تست ارزیابی شخصیت MBTI بر این باورند که رفتارهای مردم و تیپ‌های شخصیتی متفاوت از فرد به فرد هستند و بنابراین از نظر شخصیت متفاوت هستند. هر یک از حروف EI ، IS ، TF ، JPمعیاری برای بررسی نوع شخصیت مردم نشان می‌دهد.

که به ترتیب هر حرف بیان نوع شخصیتی است که در ادامه آورده شده است:

برون گرایی (E) یا درون گرایی (I)

حسی (S) یا شهودی (N)

منطقی (T) یا احساسی (F)

قضاوت‌گر (J) یا ادراکی (P)

در این تست، این حروف در کنار هم قرار داده می‌شوند و در نهایت نوع شخصیت افراد را مشخص می‌کنند.

برای ارسال رزومه شغلی هدفمند با کارآزموده همراه باشید.

 

 

انواع شخصیت ها بر اساس نتایج آزمون MBTI 

ENTJ 

افراد با تیپ شخصیتی ENTJ از گذراندن وقت با دیگران لذت می‌برند. آن‌ها مهارت‌های کلامی قوی دارند و با دیگران تعامل دارند تا به آن‌ها کمک کنند احساس انرژی کنند. افرادی با تیپ شخصیتی INTJ که برخی اوقات به عنوان “روشنفکران” یاد می‌شوند، بسیار تحلیلی، خلاق، و منطقی هستند.

INTP

 افرادی با تیپ شخصیتی INTP اغلب به عنوان آرامش و تحلیلی توصیف می‌شوند. آن‌ها از صرف زمان به تنهایی لذت می‌برند، در مورد نحوه کار و ارائه راه‌حل برای مشکلات فکر می‌کنند. INTPs، درون‌گرا بوده و ترجیح می‌دهند به جای جهان خارج بر روی افکار درونی خود تمرکز کنند. افرادی با تیپ شخصیتی ENTP اغلب به عنوان خلاق، هوشمند و قوی توصیف می‌شوند. ENTPs نیز ایدئولوژیک هستند، که به همین دلیل است که تیپ شخصیتی آن‌ها بعنوان “مبلغ مذهبی” توصیف می‌شود.

ISFJ

این نوع شخصیت به دلیل خوبی لقب “حامی” داده شده‌است. افرادی که شخصیت ISFJ دارند به خاطر آرامش، مسیولیت و سکوت خود مشهور هستند. این نوع شخصیت دقیقاً مخالف نوع شخصیت ENTP است. ESTJ افراد با تیپ شخصیتی ESTJ اغلب به عنوان منطقی و عملگرا توصیف می‌شوند. آن‌ها قاطع هستند و برای آن‌ها مهم است که اطمینان حاصل کنند که همه چیز به نرمی و مطابق با قوانین پیش می‌رود. آن‌ها متعهد به سنت، استانداردها و قوانین هستند. آن‌ها همچنین باورهای قوی دارند و انتظار دارند که دیگران از این اصول پیروی کنند.

مردمی با تیپ شخصیتی ESFJ معمولاً به رفتار آن‌ها اهمیت می‌دهند، وفادار، منظم و مهربان هستند. ESFJs انرژی را از تعامل با افراد دیگر جذب می‌کنند.

ISTJافرادی که تیپ شخصیتی ISTJ دارند محتاط، عملی، و ساکت هستند. آن‌ها از نظم و سازمان در تمام جنبه‌های زندگی خود از جمله خانه، کار، خانواده و پروژه‌های خود لذت می‌برند. وفاداری به ارزش برای خود و دیگران و تاکید بر سنت.

برای سنجش فردی خود شرکت در آزمون رغبت شغلی کارآزموده را از دست ندهید.

 

ENFP

افراد را با تیپ شخصیتی ENFP تحریک می‌کند که اغلب به عنوان فردی مشتاق، charismatic، و خلاق توصیف می‌شوند. افراد با این نوع شخصیت، بسیار جذاب، فعال و مستقل هستند. آن‌ها خلاق هستند و زمانی که آزادی برای خلاق بودن و نوآور بودن را دارند بهتر عمل می‌کنند.

مشاور INFJ

به ندرت در مردم دیده می‌شود و آن‌ها معمولاً نادرترین تیپ شخصیتی هستند و تنها ۱ تا ۳ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. آن‌ها کمال‌گرا، منطقی و عاطفی و در نهایت خلاق و تحلیلی هستند.

INFP

میانجی شخصیت INFP اغلب منسوب به شخصیت “میانجی” است. افراد با این نوع شخصیت، درون‌گرا، آرمان گرا و خلاق هستند و ارزش‌های بالایی دارند.

پیشگامان سبک شخصیت با تیپ شخصیتی ENFJ اغلب به عنوان افراد خوش‌قلب، خوش‌رفتار، وفادار و حساس توصیف می‌شوند.

ESFP

افراد جالب با تیپ شخصیتی ESFP اغلب به عنوان مدبر، کاردان و خودجوش توصیف می‌شوند. آن‌ها دوست دارند مرکز توجه باشند و اغلب به عنوان یک فرد جالب شناخته می‌شوند. ESFP مخالف نوع شخصیت INTJ است.

ESTP

افراد کارآفرین دارای تیپ شخصیتی کاردان و خلاق  ESTP هستند و از گذراندن وقت با طیف وسیعی از دوستان و آشنایان لذت می‌برند. آن‌ها در حال حاضر زندگی می‌کنند و تمایل بیشتری به تمرکز بر روی جزئیات به منظور داشتن دیدگاه وسیع‌تر از چیزها دارند.

افرادی که شخصیت ISFP دارند اغلب شناخته می‌شوند که آرام، ساده و بسیار صبور هستند. تیپ شخصیتی ISFP دقیقاً نقطه مقابل of است.

برای سنجش فردی خود شرکت در پرسش نامه خودکارآمدی کارآزموده را از دست ندهید.

 

ISTP

افراد را با تیپ شخصیتی ISTP دوست دارند که به تنهایی فکر می‌کنند و شدیداً مستقل هستند. ISTPs همچنین عاشق اقدام، تجربیات جدید، فعالیت‌های دست به دست، و انجام کار با آزادی عمل هستند.

 

تاثیر آزمون MBTI  بر شخصیت شناسی

MBTI باعث میشود تا هر فرد درون و حالات روحی شخصی خود را شناسایی کند ، برای مدیران این ازمون از آن جهت اهمیت دارد که می توانند درون روحیات و خلاقیاتی از متقاضی را بفهمند که به آسانی قابل شناسایی نیست. همین عامل سبب میشود تا برای هر شغل فرد مناسب را انتخاب کنند.

 

پاسخنامه تست شخصیت شناسی MBTI 

افراد برون گرا

افراد برون گرا معمولاً با ایستادن در کنار دیگران و گروه‌های بزرگ‌تر انرژی می‌گیرند. آن‌ها افرادی هستند که انرژی خود را از طریق ارتباط کلامی و اجتماعی از دنیای بیرون می‌کشند. وقتی نوبت به شغل می‌رسد, ترجیح می‌دهند در گروه‌های بزرگ‌تر کار کنند و تنها با کار یا در یک شرایط به تنهایی کسل می‌شوند.

افراد درون‌گرا

درون گرایان به تنهایی انرژی می‌گیرند و با صرف زمان صرف کاره‌ای فردی از جمله انجام پروژه‌ها و کار در گروه‌های کوچک و شرکت‌های کوچک می‌شوند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که فرد دیگری در مورد کار در گروه‌های بزرگ‌تر صحبت کند، و آن‌ها دوست دارند که چند دوست داشته باشند، به جای اینکه به طور مداوم به دنبال دوستان در جلسات باشند.درون گرایان  انرژی خود را صرف فراهم کردن ایده‌ها، افکار و سرگرمی می‌کنند. در زمان یافتن کار، این افراد ترجیح می‌دهند به تنهایی درباره گزینه‌های شغلی فکر کنند و نیازی به مشورت با دیگران ندارند.

برای درج آگهی استخدام حرفه ای با کارشناسان خبره کارآزموده همراه باشید.

 

افراد شهودی

افراد شهودی ترجیح می‌دهند در مورد آینده فکر کنند و از احتمالات انتزاعی، آینده و تئوری‌ها لذت ببرند. آن‌ها عموماً دوست دارند تصور کنند، آن‌ها در سخنرانی خلاقانه هستند، آن‌ها بر روی الگوها و ایده‌ها تمرکز می‌کنند، آن‌ها دوست دارند در مورد آنچه در آینده اتفاق می‌افتد فکر کنند، و به سرعت به سمت نتیجه‌گیری حرکت می‌کنند. آن‌ها همچنین به الهام ایمان دارند. وقتی با در نظر گرفتن گزینه‌های شغلی، افراد شهودی بیشتر به پتانسیل شغلی نگاه می‌کنند تا این که توصیفات شغلی را مرور کنند.

افراد حسی

افراد حسی هنگام جمع‌آوری اطلاعات، داده‌های واقعی و ملموس را ترجیح می‌دهند. آن‌ها در مشاهده و به خاطر آوردن اطلاعات خاص مهم هستند. این افراد دوست دارند بیشتر بر روی حقایق تمرکز کنند و به دنبال تجربه باشند. افراد حسی از اقدامات عملی به عنوان راهی برای درک ایده‌ها و تئوری‌ها استفاده می‌کنند. در رابطه با کار، یک فرد حسی بر روی حقایق کار تمرکز می‌کند: مزایا، مکان و حقوق.

افراد منطقی

هنگام تصمیم‌گیری، افراد منطقی به طور خاص به نتایج منطقی عمل نگاه می‌کنند. هنگام تجزیه و تحلیل موقعیت‌ها و وقایع، آن‌ها احساسات را کنار می‌گذارند تا بتوانند به طور منطقی مزایا و معایب را ارزیابی کنند. این افراد با این نوع شخصیت به دنبال یافتن راهی برای حل مشکلات با انتقاد و تحلیل وضعیت هستند.آن‌ها در استدلالات خود به دنبال علت و معلول می‌گردند. انتخاب‌های شغلی برای این افراد از طریق تجزیه و تحلیل منطقی ساخته می‌شوند و به طور منطقی تمام گزینه‌ها را در نظر می‌گیرند تا مطمئن شوند که انتخاب درست را انجام می‌دهند.

افراد احساسی

تصمیم این افراد با دخالت احساسات مرتبط است. بر خلاف افراد منطقی، آن‌ها احساسات را در نظر می‌گیرند و همدلی با هر کسی را درک می‌کنند. آن‌ها درباره افراد براساس ارزش‌های آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند.این افراد انرژی خود را از پشتیبانی و تایید دیگران دریافت می‌کنند و همیشه به دنبال کاری هستند که از طریق آن‌ها می‌توانند از دیگران مورد تایید قرار بگیرند. آن‌ها به شفقت، همدردی و مهربانی علاقه‌مند هستند و همیشه به دنبال ایجاد نظم و هماهنگی میان مردم هستند. افراد احساسی تصمیم خود را براساس آنچه که در حال حاضر برای آن‌ها مهم است و توجه چندانی به تاثیر تصمیمات شغلی بر زندگی و زندگی دیگران ندارند، انجام می‌دهند.

برای انجام مصاحبه استخدامی اصولی و هدفمند با کارآزموده همراه باشید.

 

افراد داور

افرادی که ترجیح می‌دهند در روش برنامه‌ریزی‌شده و منظم زندگی کنند و به دنبال مدیریت زندگی خود باشند. این افراد در کار و زندگی شخصی خود هر دو برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلند مدت دارند و همیشه دوست دارند برای جلوگیری از استرس دقیقه پیش تصمیم قطعی بگیرند.آن‌ها انرژی لازم برای انجام کارها را درست و در زمان به دست می‌آورند و دستیابی به یک هدف شغلی، کاری است که آن‌ها در برنامه‌ریزی خود انجام می‌دهند.

افراد ادراکی

این افراد دوست دارند همه چیز را درک کنند و سبک زندگی خود به خودی و انعطاف‌پذیر را ترجیح دهند. هدف آن‌ها معمولاً تجربه و درک زندگی به جای تلاش برای کنترل آن است. این افراد معمولاً با فشار لحظه آخر کار مشکلی ندارند و دوست دارند انتهای کار را باز بگذارند تا بتوانند در طول مسیر تغییرات ایجاد کنند. در نهایت، هر فرد به یک تیپ شخصیتی در تست می‌رسد که از معیارهای بالا منتج می‌شود.

اعتبار تست MBTI

در چندین مطالعه، آزمون MBTI مورد بررسی قرار گرفت و به عنوان ابزاری معتبر در شناسایی رفتارها و شخصیت مورد استفاده قرار گرفت. یکی از نکات مهم این آزمایش این است که هیچ شکاف جنسیتی در آن وجود ندارد و از نظر فرهنگی برای تمام مردم جهان با فرهنگ‌های مختلف بهینه شده‌است.این امر همچنین توسط چندین موسسه روان‌شناسی تایید شده‌است و نتیجه می‌تواند سازگار با آخرین تحقیقات و پیشرفت در زمینه روان‌شناسی باشد

تاثیر تست MBTI بر تصمیم گیری شغلی

آزمون MBTI استانداردهای آزمون شخصیت را دارد و به دلیل سهولت استفاده آن, امروزه می‌توان آن را به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزارهای روانشناسی به رسمیت شناخت.

با استفاده از آزمون MBTI در استعدادهای ایران، شما می‌توانید درک خوبی از نقاط قوت و ضعف خود کسب کنید، و بر طبق ویژگی‌های شخصیتی خود، به دنبال شغلی بگردید و شغلی را انتخاب کنید که برای آن ساخته شده‌اید. شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز می‌توانند از این تست برای مطلع ساختن مردم و انتخاب افراد برای موقعیت‌های شغلی براساس توانایی‌هایشان استفاده کنند. همچنین با کمک این تست، آن‌ها می‌توانند فرآیند تقسیم وظایف در سازمان را به درستی انجام دهند و هر کار را به فرد مناسب واگذار کنند.

برای سنجش فردی خود شرکت در آزمون روانشناختی NEO کارآزموده را از دست ندهید.

 

هدف از تست MBTI

این تست یک آزمون روانشناسی نیست و قصد ندارد مشکلات شخصیت را تشخیص دهد یا درمان کند. هم چنین با کمک این تست، ما بهترین شخصیت را پیدا نمی‌کنیم و افراد را براساس نوع شخصیتی که دارند طبقه‌بندی کنیم. هدف اصلی آزمون MBTI این است که افراد بیشتری را با تیپ شخصیتی خود آشنا کرده و بیشتر در مورد علایق و نقاط قوت آن‌ها بدانند. در حقیقت، این تست برای بیان این است که در انواع تیپ‌های شخصیتی بهترین وجود ندارد و هر فرد باید خود را طبق ارزش‌های آن‌ها ارزیابی کند و خودشان را با دیگران مقایسه نکنند.

مراحل تست MBTI

 آزمون MBTI به عنوان شاخص نوع مایرز – بریگز نیز شناخته می‌شود, پرسشنامه طراحی‌شده به عنوان یک پرسشنامه برای نشان دادن ترجیحات person’s در درک جهان و نحوه تصمیم‌گیری است. آ ره. این آزمایش توسط دو روان شناسان, مایرز و بریگز و براساس تئوری‌ها و تحقیقات روانکاو مشهور کارل گوستاو یونگ ایجاد شده‌است. آزمون شخصیت MBTI یک پرسشنامه برای دانش شخصی بهتر افراد است که با بررسی ۴ بعد شخصیت, ۱۶ نوع شخصیت در آن‌ها را شناسایی می‌کند. نتایج آزمون شخصیت مایرز بریگز در مشاوره شغلی، مهارت‌های ارتباطی و مشاوره ازدواج مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما می‌توانید مقالات و فیلم‌های زیادی را در مورد شغل مناسب برای هر نوع پیدا کنید و اینکه کدام نوع برای ازدواج مناسب هستند.

دامنه استفاده از تست mbti بسیار گسترده است؛ این تست در تمام حوزه‌هایی مورد استفاده قرار گرفت که شناخت شخصیت فرد و اطرافیان او می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ نتایج این تست را می‌توان در زمینه یافتن مسیر شغلی که بحث اصلی ما است مورد استفاده قرار داد.اگرچه تست mbti در محیط‌های کار و کار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، the بیشتر به دلیل دقت اماری و آماری آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و تست دیسک بیشتر به خاطر نوع رفتاری ساده آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مناسب و بهبود ارتباطات انسانی.تست شخصیت مایرز بریگز می‌گوید که نوع شخصیت در طول زندگی یک‌سان باقی می‌ماند، بنابراین ترجیحات ما همیشه یک‌سان هستند. البته، رشد شخصیت در طول زندگی وجود دارد، و در طول زمان یاد می‌گیریم که چطور از کارکرده‌ای شناختی دیگر استفاده کنیم و با شرایط مختلف بهتر عمل کنیم، اما هنوز اولویت‌های اصلی ما قوی باقی می‌مانند.بنابراین، نتایج این تست را می‌توان در طولانی‌مدت استفاده کرد و به ما در تصمیم‌گیری در مسیر شغلی کمک می‌کند. در این تجزیه و تحلیل، شما یک سری مشاغلی را پیشنهاد می‌کنید که با ویژگی‌های این نوع شخصیت سازگار هستند.

 

برای اینکه بتوانید نوع شخصیت خود را شناسایی کنید، باید راه درست را داشته باشید. به طور کلی توصیه می‌شود که افرادی که با تست mbti آشنا نیستند ابتدا امتحان را بگیرند و با فضای گونه‌شناسی MBTI آشناتر بشوند. از طریق پیوند زیر می‌توانید آزمون شخصیت MBTI را به صورت آنلاین انجام دهید و فوراً و برای آزادی پاسخ دهید.همچنین می‌توانید از تست mbti استفاده کنید تا یاد بگیرید چطور با تیپ‌های شخصیتی مختلف ارتباط برقرار کنید و با ابعاد جدیدتری از تیپ شخصیتی خود آشنا شوید. راه دیگر برای شناسایی نوع شخصیت این است که کتاب‌ها و مقالات استاندارد و استاندارد را بخوانید. اما این می‌تواند بسیار وقت گیر باشد بدون اینکه از یک متخصص تیپ یاد بگیرد.

نکات مهم خودشناسی با استفاده از روش MBTI

هیچ تیپ  شخصیتی برتر تیپ دیگری برتری ندارد. هر نوع دارای ویژگی‌هایی از قبیل چپ‌دست, راست‌دست است. پس نمی‌توانیم بگوییم کدام تیپ شخصیتی بهتر استهمه ما هر دو را ترجیح می‌دهیم. برای مثال, ” همه ما درون‌گرایی, نه برون گرایی و سیاه و سفید داریم, بلکه شبیه یک گراف است که بین صفر و یک صد است, و اگر کسی در این نمودار به درون‌گرایی نزدیک‌تر باشد, درون‌گرا در نظر گرفته می‌شود. ” این نمودار ممکن است نود تا ده یا ۶۰ تا ۴۰ باشد, اما چگونه ما معمولاً ” هستیم ” یا اینکه چگونه در وضعیت‌های دشوار, نوع شخصیت ما را تعیین می‌کند.ما می‌توانیم و باید مهارت‌های خود را توسعه دهیم. برخی افراد یاد می‌گیرند که انعطاف‌پذیر هستند و هر وقت دیر کنند, می‌گویند که من انعطاف‌پذیر هستم, پس دیر کرده‌ام! ما این نکات را یاد نمی‌گیریم تا یک نام جدید به نقاط ضعف خود بدهیم, اما باید بر روی مهارت‌هایی که داریم کار کنیم.

شخصیت خیالی در انتخاب مسیر شغلی و زندگی و روابط ما و تصمیم‌گیری درباره اهداف بلند مدت و شناخت نقاط قوت و ضعف و خودشناسی می‌تواند بسیار مفید باشد. ما یا می‌توانیم تیپ شخصیتی خود را درک کنیم یا می‌توانیم طرف دیگر را در رابطه با یک دوست یا هم‌کار یا در یک رابطه دیگر بشناسیم و فکر نکنیم که طرف مقابل برای ما لجباز است, اما ما او را درک می‌کنیم و سپس با یکدیگر صحبت می‌کنیم. و به یک راه‌حل برسیم.می‌توانید این آزمون را انجام دهید و یک کلمه چهار کلمه‌ای را بیابید که شامل تیپ‌های شخصیتی شما می‌شود و این چهار نامه اطلاعات مفیدی به شما می‌دهند.

سبک زندگی با توجه به آزمون MBTI: مردم به دو دسته ی  منظم و انعطاف‌پذیر تقسیم‌بندی می‌شوند.

مردم با تیچ شخصیتی منظم به تصمیم‌گیری علاقه‌مند هستند. البته, باید بدانیم که این یک مرتبه ظاهری نیست بلکه یک نظم روشنفکرانه است. آن‌ها دوست ندارند که در ذهن خود بمانند و برنامه ریزان و می‌خواهند اهدافی را تعیین کنند. اول کار کنید, بعد خوش بگذرانید. آن‌ها شرایط کنترل‌شده و آماده‌سازی روانی برای کار را ترجیح می‌دهند. آن‌ها معمولاً برای انتصابات رسیده و برنامه ریزان خوبی هستند. اما انعطاف‌پذیری کافی نیست. آن‌ها معمولاً در ذهن یک پروژه باز دارند و ابتدا خوش می‌گذرانند, سپس کار می‌کنند و معمولاً از برنامه‌ریزی و عشق به هیجان و کار متنفرند.

نتیجه گیری

آزمون شخصیت شناسی MBTI یکی از آزمون های مهم و کاربردی است که می تواند در مسیر انتخاب درست شغل و مسیر زندگی گره گشا شما باشد.